کد خبر: ۵۴۵
یک فعال قرآنی مطرح کرد:
یکی از فعالان قرآنی کشورمان به ارائه طرحی پرداخته و در آن راه ارتقای فعالیت های قرآنی و مسابقات را حضور قهرمانان مسابقات در مساجد عنوان کرده است. همچنین در این طرح راهکاری برای شناسایی و معرفی بیش از پیش قهرمانان قرآنی کشورمان عرضه شده است.
تاریخ انتشار:۰۹:۱۸ - ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - 2016 November 15
به گزارش ایکنا، علی ویسی مدیر گروه تلاوت و نغمات شبکه قرآن سیما با اشاره به مفهوم یکی از بیانات مقام معظم رهبری که فرموده اند در هر زمینه ای که فعالیت می کنید از پوسته به سمت مغز حرکت کنید، گفت: این سخن خصوصاً در زمینه قرآن کاربرد بیشتری دارد، در بحث قرآن یکی از مباحثی که وجود دارد این است که مساجد را به نوعی فراموش کرده ایم، یعنی مساجد می توانند مرکز ثقل مسابقات باشند.

وی افزود: زمانی که ما قراء برتر را به مساجد وصل کردیم، در واقع هم زمینه را برای شلوغ تر شدن مساجد و رونق بخشیدن به کلاس های قرآن فراهم کرده ایم و هم اینکه به نوعی قاریان نوجوان را نیز تربیت می کنیم. یعنی محملی برای شناسایی چهره های نوجوان و جوان می شود.

این قاری قرآن خاطرنشان کرد: در این طرح ما باید بیائیم یک کرسی ثابت تلاوت در مساجد نمونه که شاخص های خوبی از لحاظ موقعیت و مکان دارند را در استان های مختلف مدنظر قرار دهیم و به جای اینکه در طول سال که مسابقه برگزار می کنیم و یک یا دو نفر ممتاز می شوند، افرادی که به فینال مسابقات می آیند و معمولاً ۱۰ نفر یا بیشتر هستند و ممکن است از استان های مختلف باشند را به مساجد به عنوان قاریان ممتاز  معرفی کنیم.

وی اذعان کرد: در این طرح در سال حداقل ۱۰ قهرمان قرآنی شناسایی می شود و ۱۰ استان قهرمان قرانی خواهند داشت، اگر در ۳۰ سال گذشته این کار صورت می گرفت، تاکنون بیش از ۳۰۰ قهرمان قرآنی در کشور تربیت کرده بودیم. 

ویسی در بخش دیگری از صحبت های خود به ارائه یک تعریف از قاری ممتاز پرداخت و گفت: قاری ممتاز قاری ای است که همیشه ممتاز بماند و نه در آن لحظه که رتبه را به دست بیاورد، قاری ممتاز قاری ای است که شاگردپروری کند. ما حتی می توانیم شعاع را بازتر کنیم و افرادی که به مرحله کشوری مسابقات راه پیدا می کنند و حداقل ۳۰ درصد آنها در سطح بالایی هستند را جزء این طرح قرار دهیم، می توان آنها را در مساجد مختلف صاحب کرسی کنیم که البته در این زمینه تنها بحث اعتماد کردن به آنها مطرح است.

این قاری قرآن در ادامه در تبیین طرح ابتکاری خود گفت: انتخاب مساجد در این طرح می تواند کار امور مساجد باشد، رسانه ای کردن و تبلیغات این موضوع می تواند کار رسانه باشد، بحث رسیدگی و انتخاب افراد نیز می تواند از طرف اوقاف باشد، در واقع هر کدام از نهادها می توانند یک وظیفه را به عهده بگیرند که این کرسی ثابت تلاوت تنها برای استماع باشد. این موضوع که کرسی های تلاوتی تنها برای استماع قرآن داشته باشیم، دغدغه مقام معظم رهبری نیز هست و فرمودند که جلساتی را تشکیل دهیم تنها برای استماع قرآن بدون هیچ تشریفات دیگر. 

وی افزود: در این طرح اطلاع رسانی باید به گونه ای باشد که مرم بدانند اگر خواستند تلاوت یک قاری ممتاز را بشنوند، فلان قاری در روزی خاص از هفته آنجا تلاوت دارد. اگر یک علاقه مند بخواهد فرزندش را به جلسه ثابت تلاوت ببرد، اطلاع رسانی توسط رسانه صورت گرفته و می دانیم در جای جای کشور این کلاس موجود است.

ویسی با تأکید بر اینکه عبور از قشر و پوسته مسابقات وصل شدن به مساجد است، گفت: زمانی که بخواهیم مساجد را از لحاظ کلاس های قرآنی احیاء کنیم، باید شاهد شکل گیری یک مشارکت چند وجهی باشیم، اگر می خواهیم در هر مسجد یک قاری ممتاز داشته باشیم و این موضوع به سیاست کار قرآنی تبدیل شود، به گونه ای که نهاهای قرآنی هم از نظر مالی و هم از نظر مسائل دیگر حمایت کنند. 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: